Заявка за търсене:
Търси в поле:
Електронният каталог ще представи в дигитален формат течението на дупнишкия околийски вестник „Светлина” - независим вестник за политика, култура и народно стопанство. Вестникът е седмичник, издаван през периода 1920 -1944 г. Съхранените страници на 908 броя на вестника съдържат богата и интересна информация за събития, личности, нрави и обичаи, подреждат картината на живота вчера, дават отговори за днешния и утрешен ден.
Всеки брой на вестника ще има библиографско описание, сканираните броеве могат да бъдат четени свободно с клик върху текст Виж дигитално копие. Постепенно информацията в каталога ще се обогатява с интересни данни от съдържанието на статиите, достъпни за търсене.
За преглед на всички текущо достъпни описания в каталога е достатъчно да се натисне клавиш Enter в бокс Заявка за търсене.
За допълнителна информация вижте Помощ.

Проектът е съфинансиран от Европейския съюз чрез INTERREG IPA програмата за трансгранично сътрудничество Република България – Република Северна Македония 2014TC16I5CB006.

Проектът е съфинансиран от Европейския съюз чрез INTERREG IPA програмата за трансгранично сътрудничество Република България – Република Северна Македония. Съдържанието на уебсайта е отговорност единствено на партньорите по проекта и по никакъв начин не може да се счита, че отразява възгледите на Европейския съюз.



Проект „СВЕТЛИНА ОТ МИНАЛОТО“ CB006.2.21.072

Приоритетна ос: Туризъм;
Специфична цел: повишаване на туристическия потенциал на региона чрез съвместни инициативи за устойчиво използване на природното и културното наследство.
Проектът е съфинансиран чрез Interreg ИПП Програма за ТГС България - Северна Македония и е съвместена инициатива на Център за развитие на Трети Североизточен район за планиране Куманово в партньорство с Исторически музей – Дупница. Проектната продължителност е 24 месеца 18.12.2020 – 18.12.2022 год.; с общ бюджет в размер на 458 365.90 евро.
Проектното предложение на Исторически музей, Дупница обединява две идеи на музейния екип:
   • Възможност за цифровизиране на цялото течение на в-к „Светлина“ (1920–1944г.) и изграждане на дигитален център с необходимото оборудване.
   • Изграждане на етнографска експозиция „Градски бит и култура от началото на ХХ век“ и социализация на къща „Ст. Димитров – Марек“